18–25 січня – Великий зимовий облік птахів
Традиційно Великий зимовий облік птахів проходить щорічно в останні тижні січня.
Захід присвячений вивченню птахів у всьому світі.
У цій зимовій події можуть брати участь усі бажаючі. Для цього потрібно занотовувати кількість і види птахів, побачених протягом години біля годівниці на подвір’ї, в саду, парку чи водоймі. Головна мета зимового обліку – з’ясувати чисельність птахів і види, які залишилися зимувати поряд із нашими домівками.
До 140 видів можна зустріти в осінньо-зимовий період на території нашої країни. З них 20 видів відвідують нашу територію тільки в цей період. Близько 270 видів птахів гніздиться в весняно-літній період.
Орнітологи спостерігають за птахами у дворі будинків, в садах, парках, на шкільних подвір’ях, – в межах населеного пункту, адже мета цього обліку – визначати кількість птахів і з’ясувати, які саме види залишилися зимувати поряд з нашими домівками. Птахи є найактивнішими вранці. Якщо обліковувати їх у цю пору дня, є можливість побачити й нарахувати більше видів птахів.
Облік здійснюється протягом однієї години. Зазначаються види та рахується кількість побачених птахів. Наприкінці годинного обліку зафіксується найбільша кількість кожного виду птахів, яку можливо одночасно спостерігали за цей проміжок часу.
Зазвичай серед видів, що залишилися зимувати, можна обліковувати, зокрема, ворон сірих, галок, граків, горобців хатніх, дятлів, синиць блакитних і великих, сойок, сорок, снігурів, омелюхів тощо.
Взимку головною метою птахів є пошук їжі і порятунок від холодів. Багато видів відправляються в теплі краї. Деякі види збираються в зграї і здійснюють кочівлі, які іноді виходять далеко за межі гніздового ареалу. Масштаби цих кочівель змінюються з року в рік, залежно від наявності їжі.
Якщо є бажання і можливість – допоможіть нашим пернатим друзям.
Кормом може бути: сало свіже, не солоне; горішки не солоні; насіння, звичайне соняшникове, не солоне, не смажене; просо, подрібнене кукурудзяне зерно; крихти печива; картопля відварена «в мундирі», яку перш ніж покласти в годівницю, варто розломити на частини. До корму можна підмішувати насіння маку в невеликій кількості.
До речі, якщо у вас немає годівниці, сміливо насипайте корм на сніг. Для зимової підгодівлі дроздів, викладайте на сніг шматочки яблук і грушок.
Не варто годувати птахів гречаними, пшеничними, ячмінними крупами, а також рисом і пшоном. Два останні види круп розбухатимуть у шлунках птахів і завдаватимуть їм додаткових неприємностей у холоди. Також не варто загодовувати птахів хлібом. Оскільки хліб для голодного птаха, як попкорн для голодної людини — швидко наповнює пустий шлунок, але не має поживної цінності для птахів.